„Nem próbálok, Uram, behatolni Magasságod mélységébe, mivel nincs semmi hasonlóság közted és az én megértésem között. Amennyire lehet, szeretném mégis megérteni az Igazságot, amelyben szívemmel hiszek és amelyet szeretek."
Anselmus
Fesztiválmisszió alkotó közegben
A Művészetek Völgyéből, a taliándörögdi LéleKzet Református udvarból jelentkezünk. Videó.
Nyitva áll a református templom Taliándörögdön a július 28. vasárnapig tartó Művészetek Völgye fesztivál ideje alatt, hogy teret adjon azoknak a találkozásoknak, amelyek másként talán nem is történhetnének meg. Találkozások – ez a címe a templomban helyet kapott képzőművészeti kiállításnak is – magyarázza Szabó György udvargazda, aki elkalauzol minket a Református Udvarban.
Húsz éve vannak jelen a reformátusok a varázslatos Káli-medence nyári összművészeti fesztiválján, eleinte a szomszédos Öcsön rendezték be az udvart Bölcsföldi András, a budapesti teológia spirituálisa kezdeményezésére, a fesztivál zsugorodása után jöttek át ide, a látogatottabb Taliándörögdre, ahol maroknyi reformátusság él. Igaz, az istentiszteletre igyekvők között egyre több új arcot is fel lehet fedezni: budapesti és veszprémi családok alakították itt ki szerény nyári lakjaikat, ma ők adják a LéleKzet Református Udvar szolgálói bázisát is. Hozzájuk csatlakoznak évről évre önkéntesként a Pápai Református Gimnázium növendékei és a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karának teológushallgatói.
Valamennyien nap mint nap izgatottan várják a találkozást az udvarba betérő látogatókkal. Vannak köztük művészek és műkedvelők, az egyházról csak halvány benyomásokat szerzők, ateisták és olyanok is, akik szerint minden vallás ugyanoda vezet. Mindannyiuk számára jó hírrel szolgálnak a reformátusok, méghozzá kreatív módon.
Az első benyomást a legtöbb látogató a templomba belépve szerzi. Feltűnik, hogy többen is keresztet vetnek, ezzel tisztelve meg az istentisztelet helyét. A falakon különböző technikával készült műalkotásokat állítottak ki, mint megtudjuk, a Pápai Refi művész tanárainak munkái ezek.
„Azért adtuk a Találkozások címet ennek a tárlatnak, elsősorban Isten és ember találkozásaira utalva, mert ezek hitünk szerint nemcsak a Biblia által elénk tárt történelmi pillanatokban eshettek meg, de velünk is, ma is megtörténhetnek. Minden keresztyén ember különleges tapasztalata, amikor őt megszólítja Isten. Ha művészekről van szó, akkor ezek a találkozások nem csak a lelkükben hagynak nyomot, hanem alkotásra is késztetik őket. Az itt látható művek egy része bibliai témájú, néhányuk pedig már áttételesebben szólítja meg a látogatót.”
A Református Udvarban itt és most is lehetőség van a várt és nem várt találkozások átélésére. „Istennek az egész emberiség történetén át húzódó és azon is túlnyúló megváltó és helyreállító munkáját, a nagy történetet mutatja be a látogatóknak az udvarunk öt interaktív állomása. A Teremtés sátrába nagy szeretettel várjuk a családosokat, a gyermekeket meg az örök gyerekeket is.
Bárki rajta hagyhatja az ecsetvonásait azon a régi szekrényen, amelyet nap mint nap tovább festünk a teremtéstörténetben haladva, de termésképek, palackposta, képeslapok és nyomda is készülnek a sátorban. A teremtéstörténetben az a csavar, hogy a hatodik napon Isten a saját képmására megteremti az embert társalkotóvá. Nálunk is az alkotás örömébe lehet belekóstolni” – hívogat Szabó György.
A színek kavalkádja után egy fekete-fehér enteriőrbe léphetünk be, a Céltévesztés sátrába, mely a bűnbeesés mozzanatát jeleníti meg.
„A többi közt egy nagy dartsot találunk itt, olyan szópárokkal, amelyek jól kifejezik azt, hogy mi történik akkor, amikor a belénk teremtett vágyak célt tévesztenek: amit eredetileg az ember örömére adott Isten, abból hedonizmus lesz, vagy amit a testmozgás szépsége jelent, abból testkultusz válik a kezeink között. Találunk itt fejtörőt is: sokunkkal előfordult már, hogy hajnalban forgolódtunk az ágyunkban, nem tudtunk visszaaludni, nehéz gondolatok gyötörtek, és mint egy labirintusból szerettünk volna kiszabadulni. Ebből csak isteni segítséggel lehet kijutni! Hogy hogyan, azt nem árulom, el: aki eljön hozzánk, megtalálja a megoldást.”
A Megváltás megállónál egy fakereszt hirdeti: le lehet tenni a bűnöket, a terheket, melyeket itt súlyos kövek jelképeznek. Szíven üt, hogy a legtöbb kőre egyetlen szót írtak az udvarba betérő látogatók: szorongás. „A kereszten hirdeti az Ige: kiveszem testetekből a kőszívet és hússzívet adok belétek. Azt szerettük volna megjeleníteni, hogy amire emberileg nincs megoldás, arra az Isten kegyelméből mégiscsak van. Egy-egy súlyos terhet le lehet rakni a kereszt lábánál, egy másik kosárban pedig kis szívecskére hajtogatott virágokat találunk, ezekre a bennünk kibontakozó ajándékokat írhatjuk föl, melyeket a Krisztusban elnyert új élet kínál a számunkra. Ezeket is föltehetjük a keresztre, hiszen a keresztfa nemcsak kivégzőhely, hanem életfa is hitünk szerint.”
Kísérleti próbálkozás az Áthallások zenekuckó – árulja el az udvargazda. Napjaink valósága is része ugyanis a nagy történetnek, melynek lenyomata a dalköltészetben is jelen van. „Az elmúlt évtizedek néhány közszájon forgó slágerszövegét felelevenítve olyan áthallásokat kerestünk, melyek ugyan világi zenekarok szövegeiből származnak, mégis valamiképpen a nagy történet egy-egy csomópontjára utalhatnak. Aki ide betér, a bakelitlemezek egyik oldalán biztosan talál majd ismerős dalrészletet, a lemez hátoldalán pedig egy-egy bibliai idézetre lelhet, amely néha vitatkozik az emberi kijelentéssel, néha viszont megerősíti azt. Természetesen meg is lehet hallgatni ezeket a slágereket.”
Mire idáig eljutunk, épp jólesik a Mennyei ízek kertjéből egy szódával dúsított szörp, mely az eljövendő világ vendégszeretetéből is némi ízelítőt ad. Utunkat érdemes a kántortanító házában befejezni, ahol lehuppanhatunk a Bibliaprojekt animációs filmjei elé, melyek részletekbe menően is magyarázzák a Szentírás egyes fejezeteit épp úgy, mint a Biblia egészének átfogó témáit. Ezen kívül minden délután fél négytől interaktív bibliatanulmányozásra hívják az érdeklődőket. Ha még nem tették, érdemes betérni a taliándörögdi református udvarba, ahol a hét további részében az alábbi programokkal várják Önöket:
Július 25. csütörtök:
15.30-tól bibliodráma Vadász Márta lelkipásztor vezetésével
17.00-tól Szabó Mátyás koncertje
Július 26. péntek:
15.30-tól zenés önismereti műhely Szabó Mátyás zeneterapeuta vezetésével
17.00-tól „Senki sem árva” címmel a Makám Quartet ad koncertet
Július 26. szombat:
15.30-tól Szabó György építész tart bibliai képmeditációt
17.00-tól konkoi x Balla Gergely ad koncertet
Július 27. vasárnap:
17.00-tól Tímár Sára és zenekara adnak jubileumi koncertet
Minden nap délelőtt 9.30-tól Lélekébresztő áhítattal kezdődik és 18.00-kor Lélekemelő áhítattal ér véget a taliándörögdi LéleKzet Református Udvarban.
Dezső Attila, Jakus Ágnes
Képek: Füle Tamás